Hora Granatenkogel v Ötztalu v Rakouských Alpách je celosvětově známá svým výskytem velkých krystalů granátu almandinu.
Navštívili jsme lokalitu dvakrát, v roce 2020 a 2023, jednou autem, podruhé veřejnou dopravou. Jedná se o poměrně dlouhou cestu. Autem jsme se dostali do Obergurglu, nejbližší vesničce k hoře Granatenkogel, za cca 10 hodin. Z Vídně jede do nádraží Ötztal Bahnhof přímý vlak, a do Obergurglu se dá během sezóny spolehlivě dostat autobusem.
Kvůli nevyzpytatelnému počasí v oblasti doporučujeme pro výpravy ke Granatenkogelu vymezit více dnů. Oblast kolem hory je zvláště nepředvídatelná, většinu roku je lokalita pokrytá sněhem. Při naší druhé návštěvně dokonce nasněžilo v půlce srpna a v Oberguglu (2 000 m n. m.) byly přes den pouhé 4 stupně. V létě je v této oblasti více srážek než během jiných ročních období. Proudy nesoucí vlhkost vytvářejí déšť na severních hřebenech hor, a právě proto má Obergurgl výrazně větší roční úhrn srážek, než třeba Vent – vesnička za hřebenem jen pár kilometrů od Obergurglu.

Naštěstí se další dny počasí oteplilo, a my zamířili na celodenní výpravu k hoře Granatenkogel. Pro ušetření času a sil (které budou potřeba pro cestu zpět s těžkými baťohy) jsme jeli lanovkou na Hohe Mut II.

Z Hohe Mut II následuje relativně lehká túra k ledovci Gaisbergferner. Už zde se dají nacházet větší krystaly almandinů, spíše jen potlučené a odřené. Nyní nastane nejtěžší část cesty: od ledovce se vydáme mimo vyznačené pěšiny přímo přes strmý morénový val, na němž je třeba překonat 400 výškových metrů, místy po čtyřech.


Jakmile vyšplháme nejstrmější část a terén se mírně srovná, začnou se objevovat větší a hezčí almandiny. Čím výše se dostáváme, tím zakopáváme o zajímavější vzorky.


Časem se dostaneme až do cca 3 000 metrů, kde se nachází lana, které zde nachystali místní sběrači minerálů. Odvážnější mohou vyjít ještě výše ke Granatenwand, přímo ke zdroji zdejších granátů – v překladu granátová stěna.

Nejtěžší část celé výpravy je cesta dolů, po strmém terénu s těžkými batohy, po vrch naplněné granáty.

Nabídku naších vzorků almandinu naleznete zde.
Almandin je odrůda granátu (železnato-hlinitý), zdejší granáty přesahují velikost až 8 cm, jsou zarostlé v břídlici. V 19. století bylo dokonce do Čech expedováno malé množství granátů na broušení. Almandiny jsou často pokryty vrstvou břídlice, kterou je nutno mechanicky odstranit pomocí různých náčiní, je však nutno dávat pozor a nepoškrábat krystaly granátu. U některých vzorků to lze lehce, jindy má ale matrix tvrdý charakter a plně zviditelnit krystaly almandinu je téměř nemožné. Samotná preparace vzorků nám také zabrala spoustu času, ale výsledek za to jednoznačně stál!
Zde je galerie naších nejlepších nálezů:





Podívejte se i na náš videoreport z této lokality: